YETER Kİ ÇOCUKLARIMIZ OKUSUN! Ömer ARISOY
Zeytinburnu Belediye Başkanı">

Başkanın Mesajı

YETER Kİ ÇOCUKLARIMIZ OKUSUN!

Kıymetli hemşehrilerim,
Sevgili öğrencilerimiz, gençlerimiz;

Kadim bir bilginimiz; “Yazı yazarken kağıt üzerinde hareket eden divitin sesi, benim için dünyadaki en güzel sestir” der. Eskilerimizin büyük bir ciddiyetle ve hayat memat meselesi addederek, geleceğimizi aydınlatmak üzere ortaya koydukları kutlu çabaların meyveleri, bugün kütüphanelerimizde bizleri bekler.

Bütün insanlığın zihin birikimi olan irfanı elde etmek, insanlığımızın ve inancımızın gereğidir. Onların yazarken ortaya koydukları çabayı bizler okurken ve aydınlanırken neden tekrarlamayalım? Kitap ve kütüphane, nihayetinde hayatın etrafında döndüğü en temel güneşimiz değil midir? Hayatı aydınlatan, zihni kışkırtan, zevki geliştiren ve dünyanın bütün renkli tecrübelerini ellerimize teslim eden şey kitap değil midir? 

İşte bu temel kaygıyla yola çıkarak ülkemizin dört bir tarafını kütüphanelerle donatma faaliyetimiz, Millet Kıraathaneleri projesiyle bugün yepyeni bir aşamaya ulaşmış bulunuyor.

Merkezi yönetimimizin bu hassas gayesi yolunda bizler, Zeytinburnu Belediyesi olarak, iftiharla ifade etmemiz gerekir ki öncü bir mevkide yer almaktayız. Millet Kıraathaneleri modeli, bildiğiniz gibi bizim Merkezefendi Millet Kıraathanesi konseptimizden ilhamla bütün Türkiye sathında yaygınlaştırılmaktadır.   

Merkezefendi semtimizdeki Millet Kıraathanesi’nin yanı sıra 2 kütüphanemizi daha ilçemize kazandırmış olmaktan son derece mutluyuz. Raflarında 45 binin üzerinde kitap barındıran kütüphanelerimizden ikisi 24 saat esasına uygun olmak üzere, tam kapasite gençlerimize hizmet vermektedir. Söz konusu 3 kütüphanemizde aynı anda 411 gencimizi kolaylıkla ağırlayabilmekteyiz.   

Bu faaliyetlerimizin yanı sıra,  önemli bir projemizi daha hayata geçirmek için çalışıyoruz. Zeytinburnu’nun yüz akı projelerinden olan Gençlik Merkezimizin içinde yapımı devam eden ve çok kısa süre sonra hizmet verecek olan kütüphanemizdir.

Bu projemizin de tamamlanmasıyla Zeytinburnu ailemiz, çocuklarımız ve gençlerimiz için son derece gelişmiş, konforlu ve sımsıcak 4 Millet Kıraathanesi kazanmış olacaktır.

Millet Kıraathaneleri, kitapla iç içe olan, okuyan ve çalışan gençlerimizin bütün ihtiyaçlarının yerine getirilmesini ilke edinmiştir.

Gençlerimizin ve çocuklarımızın sıcak, tam güvenli ve samimi ortamlarda, gerektiğinde çorbalarını, çay ve kahvelerini ücretsiz edindikleri bir konforu garanti etmektedir.
Hizmetlerimizin tek kaygısı ve gayesi vardır; o kadim Anadolu deyişiyle: Yeter ki çocuklarımız okusun!

Ömer ARISOY
Zeytinburnu Belediye Başkanı