Hakkımızda

Kütüphane hizmetlerimizin büyüyerek devam etmesi belediyemizin kültür odaklı belediyecilik anlayışının bir sonucudur. Vatandaşlarımızın doğru bilgiye eşit, kolay ve ücretsiz erişebilme hakkı bu alandaki çalışmalarımıza ışık tutmaktadır.

Kütüphanelerimizin ilki 2015 yılında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi içinde açıldı. Halk kütüphanesi hüviyetinde tesis edilen bu mekânı 2017 yılında araştırma kütüphanesi fonksiyonu da bulunan Merkezefendi Millet Kıraathanesi’nin açılışı takip etti. İlçe sakinlerimizin ve İstanbul’un hemen her yerinden gelen vatandaşlarımızın yoğun ilgisi sonucunda 2017 yılında Seyyidnizam Millet Kıraathanesi, 2020 yılında Zeytinburnu Millet Kıraathanesi ve 2021 yılında da Veliefendi Millet Kıraathanesi halkımızın istifadesine sunuldu.

5

Kütüphane

53.000

Kitap

50.900

Üye

1.055.136

Ziyaretçi

Misyonumuz
Misyonumuz
Millet Kıraathanelerimiz, bilgi kaynaklarını günümüz teknolojisine en uygun ve en hızlı şekilde araştırmacılarla buluşturmayı ve kütüphanecilik alanında uluslararası standartlarda hizmet vermeyi hedeflemektedir.
Vizyonumuz
Vizyonumuz
Millet Kıraathanelerimiz, kadim medeniyetimizden aldığı ilhamla kütüphanecilik hizmetlerini daha ileri taşımayı ve bu alanda yerel yönetimlerde öncü olmayı kendine vizyon edinmektedir.