Sık Sorulan Sorular

Kıraathanelerimiz Hakkında
Üyelik şartları nelerdir?

Kıraathanelerimize 15 yaş üzeri bütün vatandaşlarımız üye olabilir. Sadece Zeytinburnu Millet Kıraathanemize üyeliklerde, “Zeytinburnu’nda ikamet etmek veya eğitim görmek” şartı aranmaktadır.

Kıraathanelerinize üye olmak İçin gereken evraklar neler?

Geçerli bir kimlik belgesi üyelik için yeterlidir.

Kıraathaneleriniz hangi günler hizmet vermiyor?

Kıraathanelerimizde, dinî bayramlar haricinde diğer bütün resmî tatillerde belirlenen çalışma saatlerinde hizmet vermektedir.

Giriş kuralları nelerdir?

İçeride kalma süresi konusunda sınırlama bulunmayan kıraathanelerimize giriş ve çıkışlar için belirlenmiş kurallarımız vardır.

Kullanıcımız bekleme salonunda bulunan cihazdan masa seçimi yaparak giriş yapmak ve gün boyu seçtiği masada çalışmak zorundadır. Seçtiği masada çalışmayan kullanıcılarımız tespit edilmeleri halinde, kullandığı masa boşalttırılarak bekleme salonuna yönlendirilmektedir.

Salonlarımızın tamamen dolu olması halinde kullanıcılarımız bekleme salonunda bulunan cihazdan kartlarını okutmak suretiyle sıra numarası almak zorundadır.

Salonda yer boşalması halinde sırası gelen kullanıcımız boşalan yer/yerlerden seçim yaparak çalışmasına başlayabilmektedir.

Seçtiği yeri değiştirmek isteyen kullanıcılarımız salonlarda boş masa var ise bu tercihlerini kullanabilmektedir.

Sıra numarası alan kullanıcıların sıra tanımlamaları karta özel olduğu için, sırası gelmeyen kullanıcının içeriye girmesi mümkün değildir.

Çıkış kuralları nelerdir?

Üyelerimizin çıkışları için 3 seçenek sunulmuş olup bunlardan her hangi bir seçilmeden çıkış kapısı panelleri açılmamaktadır.

Tamamen Çıkıyorum: Bu seçenek ile kullanıcımız kıraathaneden ayrıldığını bildirmiş olduğundan sistem tarafından ilgili masa boş olarak tanımlanmaktadır.

25 Dakika Mola: Bu seçenek ile kullanıcılarımıza kısa süreli mola yapma imkânı verilmiştir, verilen süreyi aşan kullanıcının seçtiği masa sistem tarafından otomatik olarak boşaltılmaktadır. Kullanıcılarımız 25 Dakikalık molayı 60 dakika da 1 kez kullanabilmektedir.

60 Dakika Mola : Bu seçenek ile kullanıcılarımıza yemek molası yapma imkânı verilmiştir, verilen süreyi aşan kullanıcının seçtiği masa sistem tarafından otomatik olarak boşaltılmaktadır. Kullanıcılarımız 60 Dakikalık molayı kullandıktan 4 saat sonra ikinci kez kullanabilmektedir.

Kütüphane Hakkında
Kıraathanelerinizden kitap ödünç alınabiliyor mu?

Yayınlarımız arasından ödünç verilebilir olanlar 15 gün süreyle ödünç alınabilmektedir. Tek seferde iki kitap ödünç alınabilir. İlk 15 günün sonunda tek sefere mahsus aynı süreli bir uzatma daha yapılabilir.

Kıraathaneleri ne kadar süre İle kullanabiliriz?

Yönetmeliklerce belirlenmiş kurallara riayet edildiği sürece kıraathane kullanımları konusunda herhangi bir süre sınırı yoktur.

Kıraathanelerinizdeki doluluk oranlarını nasıl öğrenebilirim?

Kıraathanelerimizdeki çalışma alanlarının durumu internet adresimizden ve belediyemizin Android ve Appstore uygulamalarından çevrimiçi olarak takip edilebilmektedir.